جراحی ترمیم بینی یا ثانویه

0 / 5. 0

۶ دقیقه

جراحی ترمیم بینی یا ثانویه

عمل بینی فانتزی
آنچه می خوانید...
حتما تا به حال افرادی را در اطراف خود دیده اید که جراحی ترمیم بینی انجام داده اند و فکر کرده اید که چرا؟ جراحی بینی ثانویه عملی برای اصلاح نتیجه نامطلوب ناشی از جراحی قبلی بینی است. اگر قبلا جراحی بینی انجام داده اید که انتظارات شما را برآورده نکرده است، چه از نظر ظاهر یا تنفس، ممکن است بتوان وضعیت شما را بهبود بخشید یا اصلاح کرد.

جراحی ترمیم بینی (جراحی بینی ثانویه) چیست؟

جراحی ترمیم بینی

حتما تا به حال افرادی را در اطراف خود دیده اید که جراحی ترمیم بینی انجام داده اند و فکر کرده اید که چرا؟ 

جراحی بینی ثانویه عملی برای اصلاح نتیجه نامطلوب ناشی از جراحی قبلی بینی است. اگر قبلا جراحی بینی انجام داده اید که انتظارات شما را برآورده نکرده است، چه از نظر ظاهر یا پزشکی، ممکن است بتوان وضعیت شما را بهبود بخشید یا اصلاح کرد.

میزان نیاز به جراحی ترمیم بینی در بیماران پس از جراحی بینی ممکن است تا ۲۰ درصد یا از هر پنج بیمار یک نفر باشد. بیمارانی که در مورد جراحی بینی ثانویه پرس و جو می کنند، از نتایج زیبایی شناختی یا عملکردی عمل اولیه خود ناراضی هستند. نتایج نامطلوب ممکن است در نتیجه وضعیت یا شکل پیچیده بینی یا اصلاح بیش از حد توسط جراح یا صرفا به دلیل الگوی بهبودی بیمار رخ دهد.

عمل بینی فانتزی

افراد مناسب جراحی ترمیم بینی

جراحی ترمیم بینی یا ثانویه به جراحی بینی به منظور تغییر شکل آن یا دستیابی به تغییر عملکردی پس از جراحی بینی اولیه گفته می شود. این جراحی زمانی انجام می شود که نتیجه مطلوب در جراحی بینی اولیه حاصل نشود.

به عنوان مثال ممکن است بعد از عمل اولیه ایرادات بسیار جزئی در بینی وجود داشته باشد؛ به طوری که امکان دارد نوک بینی آویزان یا پهن باشد یا ممکن است غضروف در دو طرف بینی نامتقارن یا سوراخ های بینی ناصاف باشد. یا ممکن است مقداری انحراف از داخل وجود داشته باشد که باعث مشکلات تنفسی بیمار شود.

شایع ترین دلیل برای انجام جراحی بینی ترمیمی بدتر شدن وضعیت تنفسی بیمار پس از عمل قبلی است. در این شرایط پس از صحبت با بیمار و بررسی دقیق ساختار بینی بیمار از بیرون و داخل، جراح بینی مجرب ممکن است به این نتیجه برسد که نیاز به جراحی ثانویه است.

جراحی ترمیم بینی یا ثانویه اغلب پیچیده تر و دشوارتر از رینوپلاستی اولیه است، زیرا جراحی بینی اولیه همیشه بهترین زمان برای رسیدگی به تمام مشکلات جراحی بینی از نظر زیبایی و عملکرد است، با این حال، فرض کنید که جراحی بینی اولیه به نتیجه نمی رسد. در این صورت، رینوپلاستی ترمیمی نیز با استفاده صحیح از تکنیک های پیشرفته جراحی و تجربه و مهارت جراح می تواند موفقیت آمیز باشد.

علل انجام جراحی بینی ثانویه

اگر بعد از عمل اولیه همچنان مشکلاتی وجود داشته باشد یا اختلالات جدیدی از آن ناشی شود و یا حتی وضعیت بیمار بدتر شود، جراحی بینی ثانویه یا ترمیمی انجام می شود. ممکن است به دلیل مشکلاتی که جراح انتظارش را ندارد، عوارض غیرمنتظره ای در بینی ایجاد شود یا به دلیل استفاده از تکنیک های نادرست، بینی با سایر اجزای صورت سازگار نباشد. در هر یک از این موارد، در صورتی که عمل اولیه چه از نظر زیبایی و چه از نظر پزشکی به نتیجه مطلوب نرسد، جراحی ترمیم بینی انجام می شود .

اگر بعد از جراحی بینی اولیه مشکلاتی ایجاد شود جراح پلاستیک با تجربه جراحی بینی ترمیمی را توصیه می کند که برخی از این مشکلات عبارتند از:

  • انسداد راه هوایی بینی
  • افتادگی غضروف یا استخوان بینی
  • ظاهر کاذب بینی (جراحی بینی بیش از حد)
  • افتادگی دریچه های خارجی و داخلی بینی
  • بدتر شدن تقارن بینی
  • کاهش یا افزایش ناکافی ارتفاع خلفی بینی (ارتفاع پل یا بیرون زدگی بینی)
  • فرم دهی نامناسب بینی (تغییر نامناسب ظاهر بینی از نظر زیبایی)
  • کوچک کردن یا بزرگ کردن بیش از حد جلوی بینی (نوک بینی)
  • باریک شدن بیش از حد جلوی بینی (نوک بینی)
  • تشکیل بافت اسکار ضخیم، داخلی یا خارجی

گاهی اوقات مشکلات رینوپلاستی اولیه جزئی و به راحتی قابل اصلاح است، اما فرض کنید بعد از اولین جراحی بینی مشکل بزرگی در بینی وجود دارد، در این صورت جراحی بینی ترمیمی به تجربه بیشتری نیاز دارد؛ زیرا آناتومی طبیعی بینی دستکاری شده است .

بافت کوچکی که قبل از عمل اولیه وجود داشت، اکنون مملو از بافت اسکار شده است و این امر جابجایی غضروف و استخوان باقیمانده را دشوار می کند. جراحان باتجربه با استفاده از تکنیک های پیشرفته و سال ها تجربه و دانش می توانند ظاهر و عملکرد بینی بیمار را به طرز چشمگیری بهبود بخشند.

جراحی ترمیم بینی را می توان بعد از یک دوره مشخص که تورم بینی پس از جراحی کاهش یافت و شکل واقعی بینی بعد از جراحی ظاهر شد، انجام داد.

بهترین نتیجه جراحی بینی ترمیمی

اگر جراحی بینی ثانویه (ترمیمی) به دقت برنامه ریزی شود و با صبر بیمار و پزشک همراه باشد، نتیجه عالی حاصل می شود. جراحی بینی ثانویه باید توسط جراح مجرب انجام شود تا نیازی به جراحی سوم و چهارم نباشد.

در هر صورت اگر جراح در جراحی اولیه به خوبی برنامه ریزی کرده باشد، معمولا نیازی به جراحی بینی ثانویه نیست؛ اما با تمام انتظارات در ۵ درصد موارد امکان انجام عمل ثانویه (ترمیمی) وجود دارد. رینوپلاستی که اگر به خوبی انجام شود مشکل بیمار کاملا برطرف می شود.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای جراحی ترمیم بینی هستند؟

کاندیدای مناسب برای جراحی ترمیم بینی، فرد سالمی است که به دلایل زیبایی و پزشکی از جراحی بینی قبلی رضایت نداشته باشد. زمان مناسب برای انجام این عمل حدود یک سال پس از عمل قبلی است، هرچند ممکن است بیماران احساس تکانش کنند. باید منتظر ماند تا مدت زمان لازم سپری شود و تورم بعد از جراحی کاملا برطرف شود تا خطر خطای جراحی کاهش یابد.

چه زمانی می توانم بعد از جراحی بینی اولیه عمل ترمیمی انجام دهم؟

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از انجام جراحی بینی باید در نظر بگیرید فاصله بین دو عمل است، بنابراین اگر بینی شما برای جراحی ترمیم بینی آماده نیست، فرقی نمی کند که بهترین جراح را انتخاب کرده باشید یا خیر!

بر اساس آنچه بسیاری از جراحان پلاستیک موافق هستند، بهتر است از شش تا دوازده ماه پس از عمل قبلی صبر کنید؛ زیرا نتیجه نهایی ظاهر شده و تورم بینی به طور کامل برطرف می شود و زخم ها در آخرین جراحی پس از عمل کاملا بهبود می یابد. بنابراین برای حل مشکل باید یک سال صبور باشید و منتظر بمانید تا دوره لازم بگذرد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مریم جالسی

متخصص گوش و حلق و بینی
دارای بورد تخصصی جراحی گوش، گلو، بینی، سر و گردن
فلوشیپ فوق تخصصی بینی و سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.