همه چیز درباره جراحی زیبایی گوش

0 / 5. 0

۶ دقیقه

همه چیز درباره جراحی زیبایی گوش

جراحی زیبایی گوش
آنچه می خوانید...

گوش یکی از اعضا بدن می باشد که در دو طرف سر قرار گرفته است. وظیفه اصلی گوش ها رساندن صوت به مغز می باشد. گوش ها مانند سایر اعضا بدن دارای شکل و اندازه استاندارد می باشند و در صورتی که گوش ها دارای حالت استاندارد و اندازه مطلوب نباشند می توانند در زیبایی ظاهر فرد تاثیر گذار باشند.
هم چنین ممکن است شنوایی را دچار اختلال کند. یکی از روش هایی که برای زیبای گوش انجام می شود، روش اتوپلاستی می باشد که به جراحی زیبایی گوش معروف است. در این روش به تصحیح شکل ظاهری گوش و اندازه آن پرداخته می شود. در ادامه قصد داریم به معرفی این روش، مزایا و معایب آن، چگونگی انجام آن و … بپردازیم.

 اتوپلاستی و یا جراحی گوش چیست ؟ 

اتوپلاستی و یا جراحی گوش یکی از روش هایی می باشد که برای زیبایی گوش انجام می شود. در حقیقت از این روش برای تصحیح شکل ظاهری گوش  ها، رفع برآمدگی گوش ها، بیرون زدگی گوش ها و … استفاده می شود.

انجام این روش اغلب برای افرادی که در ظاهر گوش های خود دچار برخی مشکلات هستند بسیار مناسب است و می تواند تاثیرات بسیاری را بر ظاهر گوش های فرد بگذارد.

روش انجام جراحی گوش 

برای جراحی گوش ابتدا باید به پزشک متخصص در زمینه گوش و حلق و بینی مراجعه کرد. سپس پزشک گوش فرد را بررسی و معاینه می کند و متناسب با نوع گوش و مشکلات آن برای درمان اقدام آن اقدام می کند. اگر تشخیص پزشک معالج، جراحی گوش بود باید با توجه به دستور پزشک برای درمان اقدام کرد. مراحل انجام جراحی گوش شامل موارد زیر می باشد :

 1. در مرحله اول بیمار باید آزمایش هایی را انجام دهد تا فاکتور های لازم چک شود.
 2. در مرحله بعد باید بی حسی و یا بیهوشی در فرد اعمال شود. بی حس کردن محل عارضه و یا بیهوش کردن فرد بیمار به تشخیص پزشک و همچنین عوامل مختلفی بستگی دارد.
 3. در مرحله سوم باید پشت گوش، شکافی ایجاد شود. جایی که چین گوش تمام می شود این برش ایجاد می شود.
 4. در مرحله چهارم جراح متخصص به شکاف دادن پوست و همچنین غضروف می پردازد. در این مرحله اگر به شکل دادن غضروف نیاز باشد، متخصص اقدام به شکل دادن آن می کند.
 5. در مرحله بعد پزشک متخصص برای رفع مشکل و ایراد گوش اقدام می کند. در حقیقت اگر گوش برآمده باشد و یا جلو آمده باشد با تغییراتی که در غضروف ایجاد می شود می توان این مشکل را رفع کرد، همچنین اگر گوش ها بزرگتر از حد معمول باشند و یا با هم قرینه نباشند می توان اندازه آن ها را نیز تغییر داد.
 6. در نهایت غضروف گوش با استفاده بخیه در محل مورد نظر ثابت می شود و با پانسمان کردن گوش، جراحی پایان می یابد.

مشکلات گوش و درمان آن ها

بیماری ها و یا مشکلات زیادی وجود دارد که گوش ها را تحت شعاع قرار می دهد، در نتیجه برای درمان آن ها باید به جراحی آن ها اقدام کرد. از بیماری ها و یا مشکلات گوش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

بیماری ماستوئیدیت

بیماری ماستوئیدیت یکی از بیماری هایی می باشد که گوش ها را تحت شعاع قرار می دهد. ماستوئید نوعی استخوان می باشد که در پشت مجرای گوش خارجی قرار گرفته است. این بیماری نوعی بیماری عفونی می باشد که علت اصلی آن بروز عفونت گوش میانی خواهد بود.

بیماری کلستاتوم

یکی دیگر از بیماری هایی که سلامتی گوش را تحت شعاع قرار می دهد، بیماری کلستاتوم می باشد. این نوع بیماری هنگامی بروز می کند که با تجمع توده کراتینی در گوش میانی ایجاد می شود و همچنین باعث خوردگی استخوان و در نهایت صدمه به گوش می شود. این نوع بیماری با علائمی همراه می باشد که می توان به ترشحات بد بو گوش اشاره کرد.

بیماری اتواسکلروز

دلیل اصلی بروز این نوع بیماری سخت شدن استخوانچه گوش می باشد و استخوان رکابی موجود در ساختار گوش را تحت شعاع قرار می دهد. یکی از علائم و نشانه های این نوع بیماری می توان به کم شنوایی اشاره کرد.

مشکلات مادرزادی 

ممکن است برخی افراد به بیماری مادرزادی از ناحیه گوش مبتلا باشند یا به عبارت دیگر ممکن است گوش افراد نسبت به یک دیگر قرینه نباشند، همچنین ممکن است اندازه آن ها از اندازه استاندارد بزرگتر و یا کوچکتر باشد و …. در چنین مواردی می توان از جراحی گوش جهت رفع مشکلات نامبرده استفاده کرد.

مراقبت های قبل از جراحی گوش 

 1. یکی از دستورالعمل هایی که قبل از جراحی گوش باید مد نظر قرار گرفته شود، عدم استفاده از دارو هایی چون آسپیرین، ایبوپروفن و … می باشد. به مدت دو هفته قبل از جراحی گوش بهتر است از مصرف دارو های ضد التهابی، آسپرین و ایبوپروفن خودداری شود، زیرا مصرف این نوع دارو های باعث رقیق شدن خون می شود.
 2. یک هفته قبل از عمل جراحی گوش از مصرف دخانیات، همچنین قلیون و سیگار به شدت اجتناب کنید. زیرا این مواد باعث کاهش میزان اکسیژن موجود در خون و رگ های خونی می شوند در نتیجه ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند.
 3. قبل از عمل جراحی گوش در صورت حساسیت به دارویی خاص، مصرف دارو و همچنین مبتلا بودن به بیماری خاص با پزشک معالج مشورت کنید.
 4. شب قبل از قبل جراحی گوش غذای سبک میل کنید و صبح روز عمل گوش به صورت ناشتا در محل مورد نظر حاضر شوید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش 

 1. یکی از دستورالعمل هایی که بعد از انجام جراحی گوش باید به آن توجه کرد، عدم انجام ورزش های سنگین و همچنین ورزش های آبی می باشد. در حقیقت بعد از ۲ الی ۳ هفته از انجام ورزش های سنگین به شدت خودداری کنید. انجام ورزش های سنگین باعث می شود تا به بدن فشار وارد شود و باعث خون ریزی در ناحیه گوش شود، لازم به ذکر می باشد که انجام ورزش های آبی مانند شنا علاوه بر خون ریزی ممکن است باعث ایجاد عفونت و مشکلات حاد تر نیز بشود.
 2. از وارد شدن فشار به گوش و سر خودداری کنید. به عبارت دیگر شب ها اصلا به پهلو نخوابید.
 3. متناسب با دستور پزشک مراقبت های درمانی را انجام دهید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مریم جالسی

متخصص گوش و حلق و بینی
دارای بورد تخصصی جراحی گوش، گلو، بینی، سر و گردن
فلوشیپ فوق تخصصی بینی و سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.