بهترین جراح قاعده جمجمه را چگونه انتخاب کنیم ؟

5 / 5. 1

۵ دقیقه

بهترین جراح قاعده جمجمه را چگونه انتخاب کنیم ؟

جراحی قاعده جمجمه
آنچه می خوانید...

انجام جراحی قاعده جمجمه بیشتر به دلیل برطرف کردن تومور قاعده جمجمه اتفاق می افتد.  قاعده جمجمه بخشی بسیار پیچیده است که دارای مجراهای ورودی زیادی است. روش های جراحی زیادی علاوه بر جراحی در روش های باز وجود دارد. که در این مقاله به جزئیات این موارد از جانب بهترین جراح قاعده جمجمه تهران می پردازیم.

توضیحات دکتر مریم جالسی در خصوص توده های موجود در قاعده جمجمه را در ویدئو ارائه شده مشاهده می فرمایید :

پیش از آن لازم است بدانید که این جراحی می بایست توسط پزشکی متبحر صورت گیرد تا از بروز هرگونه عوارض پیشگیری شود.

قاعده جمجمه

قاعده جمجمه در قسمت تحتانی جمجمه قرار دارد  و از تعدادی اسخوان و  غضروف تشکیل شده است که کاسه سر و مغر را احاطه کرده .  در واقع می توان گفت که  قسمت های بسیار مهمی از مغز و ساقه مغز بر روی آن قرار می گیرند. بسیاری از رگ های خون رسان مغز و اعصاب از این ناحیه عبور می کند و می توان گفت که این ناحیه از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است.

این بخش بر روی سینوس ها، بینی و گوش میانی قرار دارد بنابراین با بروز بیماری های بینی و سینوسی قاعده جمجمه نیز درگیر خواهد شد.

در بسیاری موارد نیاز است که بافت مغز و رشته های اعصاب کنارزده و جابه جا شوند تا به تومور  دسترسی پیدا کرد. دسترسی به قاعده جمجمه بسیار سخت و خطرناک بوده به طوریکه ممکن است صدمات شدیدی را به بیمار وارد کند و حتی موجب مرگ شود؛ به همین منظور همان طور که در ابتدا به آن اشاره کردیم لازم است که جهت انجام جراحی قاعده جمجه به بهترین متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نماید.

در این سالها روش های متعددی جهت دسترسی به این ناحیه در نظر گرفته شده است. دسترسی به ساختار مغز بدون عبور از خود مغز و از طریق عبور از مسیرهای خاصی از بینی یا سینوس ها و یا گوش میانی صورت می گیرد.

با استفاده از تیم مجرب و همچنین استفاده از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته می توان این عمل را با کمترین رسیک و کمترین عوارض انجام داد.

علائم نشان دهنده نیاز به جراحی قاعده جمجمه

همان طور که می دانید اغلب تمامی بیماری ها به خصوص تومور ها با برخی علائم و نشانه ها هستند که در صورت بروز آنها می بایست جهت تشخیص و درمان آن به پزشک مراجعه نماید.

با توجه به نوع، سایز و محل توده علائم خاصی در برخی بیماران دیده می شود. این علائم می تواند نشانه هایی از بروز مشکل در ناحیه جمجمه باشد.

از جمله علائم مشکل در ناحیه جمجمه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بی حسی و درد در ناحیه صورت
 • سرگیجه
 • مشکلات بینایی
 • ضعف در عضلات صورت
 • انسداد بینی
 • عفونت های مکرر سینوسی
 • کاهش شنوایی

روش های تشخیص توده های قاعده جمجمه

تشخیص ناهنجاری های قاعده جمجمه، از طریق اعلام علائم و نشانه هایی است که بیمار از وضعیت خود به پزشک می کند. از آنجایی که قاعده جمجمه قابل روئیت نیست پزشک برای بررسی بیشتر علائم بیماری از روش های تصویر برداری هایی از قبیل ام آر آی ، سی تی اسکن و پت اسکن استفاده می کند.

هم چنین در برخی موارد نیز با استفاده از توده برداری می توان نوع توده را تشخیص داد. که این کار توسط وارد کردن یک دستگاه اندوسکپ به دهان و بینی و نمونه برداری از تومور صورت می گیرد.

بررسی تعادل فرد ، اعصاب جمجمه ، بینایی سنجی و شنوایی سنجی از دیگر روش هایی است که پزشکان در تشخیص بیماری استفاده می کنند.

چرا به جراحی قاعده جمجمه نیاز پیدا می کنیم؟

همان طور که گفته شد جراحی قاعده جمجمه به دلایل مختلفی صورت می گیرد و اغلب برطرف کردن بعضی از تومورها یا توده ها از طریق جراحی جمجمه بر طرف می شود.

از جمله کاربرد های جراحی قاعده جمجمه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • توده های خوش خیم در مننژ
 • توده هایی که از دوران کودکی در جمجمه رشد می کنند.
 • توده هایی که در نتیجه عفونت به وجود می آیند.
 • اصلاح ناهنجاری های زیر مغز و قاعده جمجمه
 • ترمیم ناهنجاری های بالای ستون فقرات
 • فستیول های مایع مغزی نخاعی

این نواحی جزو مناطقی هستند که از دسترس دور هستند و با جراحی آندوسکوپی می توان به این مناطق دسترسی پیدا کرد و با کمترین مشکل جراحی را انجام داد.

این نوع جراحی باید توسط یک تیم متبحر که همگی از جراحان و متخصصان گوش ، حلق و بینی هستند انجام گیرد.

روش انجام جراحی قاعده جمجمه

دو روش برای جراحی قاعده جمجمه وجود دارد. اولی که روش باز است که روشی سنتی است و امروزه کاربرد بسیار کمتری دارد. البته در مواردی جراح به دلیل شرایط خاص بیمار مجبور است که از این روش استفاده کند.

روش دوم جراحی اندوسکوپ است که به روش کم تهاجمی قاعده جمجمه معروف است. در این روش نیازی به برش وجود ندارد و پزشک بدون دستکاری ساختار مغز و از طریق مسیرهای خاصی از بینی، گوش میانی و سینوس ها این عمل را انجام می دهد.

لازم است بدانید که در طی جراحی قاعده جمجمه بافت مغز و رشته های عصبی کنار زده می شود.

دسترسی به این ناحیه بسیار سخت بوده بنابراین این جراحی یکی از جراحی های سخت و خطرناک است چراکه ممکن است آسیب های زیادی را به همراه داشته باشد.

درمان تومور چشم

چشم و محتویات آن نیز در کنار قاعده جمجمه و سیسنوس ها قرار گرفته است . به طوری که بسیاری از تومورهای داخل چشم را هم از طریق جراحی قاعده جمجمه انجام می دهند . در این روش جراحی بدون بریدگی انجام می گیرد.

درمان توده قاعده جمجمه

با توجه به نوع توده که می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد از روش های درمانی متعددی استفاده می شود. به عنوان مثال شیمی درمانی ، پرتو درمانی و برش گاما از روش هایی هستند که برای درمان توده جمجمه استفاده می شود.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مریم جالسی

متخصص گوش و حلق و بینی
دارای بورد تخصصی جراحی گوش، گلو، بینی، سر و گردن
فلوشیپ فوق تخصصی بینی و سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.