عوارض و خطرات جراحی بینی چیست ؟

0 / 5. 0

۵ دقیقه

عوارض و خطرات جراحی بینی چیست ؟

آنچه می خوانید...

هرنوع جراحی خطر و دل نگرانی هایی دارد . عوارض این عمل نامعمول و اغلب خفیف هستند شما با انجام دقیق دستورات پزشک خود، قبل و بعد از عمل می توانید از احتمال وقوع این عوارض بکاهید. عفونت، خونریزی بینی، واکنش به بیهوشی و احتمال نیاز به ترمیم مجدد از مهم ترین عوارض رینوپلاستی هستند.

عمل بینی

خطرات جراحی بینی

نیاز به عمل مجدد

از هر ۱۰ مورد عمل جراحی بینی یک نفر ممکن است نیاز به جراحی مجدد برای اصلاح مختصر بینی داشته باشد. این موارد اغلب غیر قابل پیش بینی هستند و حتی برای جراحان بسیار ماهر نیز رخ می دهند. عمل بینی ثانویه معمولا کوچک است و اغلب در موارد عدم قرینگی یا شکل غیر قابل قبول، لازم می شود. این اتفاق در عمل رینوپلاستی، بیش از سایر اعمال جراحی زیبایی صورت رخ می دهد زیرا همیشه نمی توان روند ترمیم بینی را پیش بینی کرد. اگر به عمل دوم نیاز باشد، بهتر است حداقل ۱ سال پس از عمل اول انجام شود تا روند بهبودی کامل شود و شکل بینی کاملا ثابت گردد.

سینوزیت


خانمی که تقریبا در ۱۵ سالگی تحت عمل توسط بهترین جراح بینی قرار نگرفته بود و عمل وی نتیجه ای نا امید کننده به دنبال داشت، می گوید: (( بینی من زشت و پهن و دارای نوک بسیار کوچکی بود و بدتر از آن، مشکلات تنفسی نیز داشتم))
این بیمار در طی سالهای بعد تحت عمل جراحی برای اصلاح بینی قرار گرفت که موفقیت آمیز نبود.سال های بعدی زندگی برای وی عذاب آور بودند. او میگوید: “هرروز در آینه نگاه می کردم و میخواستم گریه کنم . دچار اختلالات اضطرابی شده بودم و روزی نبود که یک نفر از من نپرسد که چه اتفاقی برای بینی من افتاده است و این موضوع تمام زندگی من را تحت تاثیر قرار داده بود. در این مدت پزشکان زیادی را ملاقات کردم و حتی با پزشکان سایر کشور ها نیز تماس گرفتم. در نهایت یک جراح زیبایی صورت زندگی من را تغییر داد. در همان لحظه اول دانستم او با دیگران متفاوت است. با این وجود تقریبا یک سال طول کشید تا توانستم خود را از نظر روانی آماده جراحی سازم.”
جراح با استفاده از غصروف یک پل بینی جدید برای وی درست کرد. به دلیل آن که مقدار زیادی از غضروف های بینی او برداشته شده بود، جراح از گوش های وی غضروف برداشت تا تیغه ی وسط و نوک بینی را بازسازی کند.
بیمار از نتایج ایجاد شده به وجد آمده بود و بلافاصله بعد از عمل گفت: “بینی من همین الان هم بهتر به نظر می رسد و تقریبا هیچ کبودی نیز وجود ندارد”
اگرچه تجربه این بیمار نامعمول است ولی نشان می دهد که چگونه جراحان زیبایی صورت می توانند از تکنیک های خاص، برای ترمیم بینی های آسیب دیده استفاده کنند. به اقدامات جراحی که به منظور اصلاح مشکلاتی که بعد از یک عمل جراحی اولیه ایجاد می شود، عمل مجدد می گویند. از آن جا که عمل های جراحی مجدد، پیچیده تر از عمل اولیه هستند، نباید ساده انگاشته شوند. وقتی مشکلات جدی وجود دارد، عمل مجدد می تواند امید بخش باشد. روش های مشابهی نیز برای بازگرداندن شکل عملکرد بینی آسیب دیده در اثر بیماری یا ضربه به کار برده می شوند. باید دانست که حتی یک تغییر خفیف در بینی می تواند یک تغییر بزرگ در هماهنگی کلی صورت ایجاد نماید.
عمل جراحی مجدد، زندگی این بیمار را تغییر داد. او می گویند: “من هم اکنون اعتماد به نفسی دارم که هیچ وقت در گذشته نداشتم . قبلا بینی من، اولین چیزی بود که دیگران در من به آن توجه می کردند. ولی الان هیچ کس نمی تواند بگوید که زمانی مشکلی وجود داشته است.))

تورم

۱۰ الی ۱۲ ماه طول می کشد تا تورم موجود کاملا از بین برود و نتیجه نهایی عمل مشخص شود. تورم موقت نوک بینی می تواند چندین ماه طول بکشد و گاهی ممکن است دائمی باشد.

به جا ماندن اثر برش ها

اگر جراحی از داخل بینی انجام شود، محل برش باقی نمی ماند ولی در روش باز ( که در بعضی موارد لازم است) و یا در هنگام کوچک کردن سوراخ های بینی، جای برش ها بطور خفیف در قاعده ی بینی باقی می مانند که معمولا به سختی قابل رویت هستند. این مشکل در داخل و یا خارج بینی می تواند رخ دهد که اغلب در داخل بینی، به صورت چسبندگی که عارضه نامعمول عمل رینوپلاستی است، خود را نشان می دهد.

اشکال در تنفس از طریق بینی

عمل جراحی بینی موجب تورم در داخل و خارج بینی می شود که به مرور از بین می رود ولی گاهی ایجاد مشکلات در روند ترمیم ممکن است منجر به باقیماندن انسداد شود و مشکل در تنفس ایجاد کند. کوچک کردن بیش از حد بینی نیز می تواند باعث ایجاد این مشکل شود.

کاهش حس پوست

بیش تر در نوک بینی رخ می دهد که معمولا بتدریج بهبود می یابد.

سوراخ شدن تیغه میانی بینی

این مسئله به دنبال عمل اصلاح انحراف تیغه بینی ممکن است رخ دهد بخصوص اگر قبلا بیمار، عمل انحراف بینی داشته است. سوراخ های کوچک ایجاد شده مشکلی برای بیمار ایجاد نمیکنند و در موارد بسیار نادر احتیاج به ترمیم دارند.

خونریزی از بینی

ممکن است بعد از عمل رخ دهد. معمولا مشکل جدی ایجاد نمی کند. برای جلوگیری از آن، باید قبل از عمل تمام داروهایی را که استفاده می کنید، مثل آسپرین، به پزشک خود بگویید. بعد از عمل عم استراحت داشته باشید، زیر سر خود دو بالش بگذارید، از فعالیت بدنی و گرما و آفتاب و فین کردن شدید در هفته های اول بپرهیزید.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مریم جالسی

متخصص گوش و حلق و بینی
دارای بورد تخصصی جراحی گوش، گلو، بینی، سر و گردن
فلوشیپ فوق تخصصی بینی و سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.