نا آگاهی بیماران بخش جراحی از خطرات مصرف مکمل های دارویی

0 / 5. 0

۳ دقیقه

نا آگاهی بیماران بخش جراحی از خطرات مصرف مکمل های دارویی

کپسول قرص
آنچه می خوانید...

کپسول قرص

بسیاری از افراد نمی دانند مصرف مکمل های گیاهی قبل از جراحی احتمال خونریزی را افزایش می دهد.

بسیاری از بیمارانی که جراحی در پیش دارند به جراح و دکتر بیهوشی خود درباره مصرف مکمل های گیاهی چیزی نمی گویند، از طرف دیگر بسیاری از پزشکان هم در این مورد سوالی نمی پرسند و این مشکل می تواند ریسک زیادی در جراحی داشته باشد.

مصرف مکمل های دارویی

به گفته دکتر مریم جالسی ، متخصص گوش حلق و بینی گرچه بر روی بسته ها نوشته شده که طبیعی و یا گیاهی و بدون ضرر هستند، گیاهانی مثل جنسینگ، سیر یا اکیناسه اگر روز قبل از جراحی مصرف شوند می توانند خطرساز باشند. بررسی ها نشان می دهند که ۷۰ درصد از بیماران مصرف مکمل های گیاهی را به پزشک خود اطلاع نمی دهند.

دلایل زیادی برای اینکار وجود دارد. بیماران فکر می کنند که پزشکان در مورد گیاهان دارویی چیزی نمی دانند یا این درمان ها را قبول ندارند.

بیماران باید پیش از جراحی همه مکمل هایی که مصرف می کنند را به پزشک خود اطلاع دهند چه گیاهی و چه شیمیایی. پزشکان هم باید لیستی از داروهایی که نباید مصرف شوند را به بیماران بدهند. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ انجام شد، ۵۵ درصد از بیمارانی که جراحی پلاستیک داشتند روزانه حداقل یک مکمل گیاهی مصرف می کردند.

متداول ترین مکمل های دارویی که مصرف می شوند ترکیب گلوکزامین و کندروآیتین، افدرا و اکیناسه هستند.

عوارض مکمل های گیاهی

در جدیدترین تحلیل ها لیستی از مکمل هایی تهیه شده است که بیماران از دوه هفته قبل از جراحی نباید استفاده کنند.

مکمل هایی که احتمال خونریزی را بالا می برند عبارتند از:

  • Gingko Biloba
  • سیر
  • جینسینگ
  • روغن ماهی
  • دونگ کوای
  • Feverfew

مکمل هایی که ریسک قلبی عروقی دارند هم افدرا و سیر هستند. مکمل هایی که اثر آرامبخشی دارند و تاثیر بیهوشی را افزایش می دهند کاوا، St. John’s wort، ریشه سنبل الطیب.

مکمل هایی که می توانند تداخل دارویی هم ایجاد کنند شیرین بیان، St. John’s wort، کاوا، سنبل الطیب، اکیناسه، goldenseal هستند.

St. John’s wort و dong quai حساسیت به نور را افزایش می دهند که می تواند برای کسانی که جراحی لیزر دارند مشکل ساز باشد.

در جولای ۲۰۰۱ دکتر چون سو یوان و همکارانش تاثیر مکمل های دارویی بر جراحی را در نشریه جامعه پزشکی امریکا منتشر کردند که در آن از پزشکان خواسته شد تا سوابق استفاده از مکمل های گیاهی را قبل از انجام عمل جراحی از بیمار خواستار شوند.

همچنین واحدهای درسی مربوط به گیاهان دارویی در لیست دروس پزشکی قرار بگیرند چون بسیاری از پزشکان از عوارض استفاده از مکمل های گیاهی پیش از جراحی مطلع نیستند.

طبق گفته دکتر یوان هنوز پیشرفت خاصی از زمان انتشار مقاله دیده نشده است. یوان مدیر مرکز مطالعات داروهای گیاهی تانگ در دانشگاه شیکاگو است. به گفته اون هنوز آگاهی چندان بالا نرفته است، برخی جراحان و پزشکان بیهوشی به دنبال اطلاعات بیشتر هستند اما بسیاری از آنها هم بی تفاوتند.

از آنجا که بسیاری از بیماران تا مدت کوتاهی قبل از جراحی پزشک بیهوشی خود را ندیده اند نمی توان از آنها انتظار داشت که بدانند باید از دو هفته قبل از عمل مصرف کدام مکمل ها را متوقف کنند. حتی اگر از چند روز قبل از جراحی هم مصرف را متوقف کنند  باز بهتر است.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مریم جالسی

متخصص گوش و حلق و بینی
دارای بورد تخصصی جراحی گوش، گلو، بینی، سر و گردن
فلوشیپ فوق تخصصی بینی و سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.