نشت مایع مغزی نخاعی و نشانه های آن

0 / 5. 0

۴ دقیقه

نشت مایع مغزی نخاعی و نشانه های آن

عکس بینی
آنچه می خوانید...

همه ما میدانیم که مغز عضو مهمی در بدن است که و نقش فرمانده را برای آن بازی می کند و تمامی دستورات برای انجام اعمال مختلف را در دست دارد . تمام دستورات از مغز صادر صادر می شود و همه عملکرد بدن تحت نظر و کنترل مغز است . کوچکترین اختلال در عملکرد آن باعث می شود که بدن دچار آسیب و مشکل بگردد .

آسیب های مغزی یکی از مشکلاتی است که ممکن است شما را دچار اختلال در روال زندگی نماید، نه تنها عملکرد اعضای بدن را مختل می کند بلکه موجب بروز برخی مشکلات رفتاری و حرکتی برای انجام فعالیت های روزمره خواهد شد، این روال طبیعی نیست و در صورت بروز باید بررسی شود. شاید نام نشت مایع مغزی نخاعی به گوشتان نرسیده باشد اما در ادامه توضیح آن را می دهیم :

در اطراف مغز و نخاع درست بین دو نیمکره مغز مایعی به نام مایع مغزی نخاعی وجود دارد که به وسیله بطن های مغز ساخته می شود. این مایع در هر ۵ الی ۶ ساعت ساخته شده و جایگزین می شود. در صورتی که به مغز یا جمجمه آسیبی در اثر ضربه وارد شود مایع مغزی نخاعی دچار نشت می شود. این اختلال باید به موقع تشخیص داده شود تا برای درمان آن اقدام شود. یکی از راه های درمان نشت مایع مغزی نخاعی آندوسکوپی سینوس می باشد.

عکس بینی

علائم نشت مایع مغزی نخاعی

اولین نشانه از این بیماری ترشح بینی و آبریزش است  ، اگر شما به صورت مداوم دچار این عارضه هستید ، باید بدانید که آبریزش طولانی مدت و در حالت خم کردنیک نشانه هشدار دهنده خواهد بود و در واقع یکی از علائم نشت مایع مغزی نخاعی می باشد . در صورتی که این عارضه چندین هفته به طول بیانجامد باید به پزشک خود مراجعه شود. پزشک برای تشخیص این اختلال مایع مغزی نخاعی را  از مغز خارج کرده و برای انجام آزمایشات خاص به آزمایشگاه می دهد. این بیماری توسط متخصص گوش حلق و بینی انجام می شود که درصورت تشخیص اختلال نشت مایع مغزی نخاعی برای درمان آن اقدام فوری تجویز و صورت می گیرد.

تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی

•  تشخیص از طریق راه های مختلف برای متخصص گوش حلق و بینی انجام می شود و البته برای تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی از انجام آزمایش مایع خروجی بینی استفاده می شود. پزشک با آزمایش مایع خروجی بینی گلوکز موجود در مایع را بررسی کرده و در صورتی که گلوکز موجود در آن بیش از ۳۰میلی گرم باشد مایع مغزی نخاعی خواهد بود.
•  راه دیگری که برای تشخیص بیماری نشت مایع مغزی نخاعی مورد استفاده قرار میگیرد ، انجام سی تی اسکن  به وسیله ی تزریق ماده حاجب غیر یونی است که نشان دهنده آسیب دیدگی به ناحیه ی غشاء خواهد بود و باید مورد بررسی قرار بگیرد.
•  توجه به ترشحات نیز از موارد دیگر است ، که نشان دهنده آسیب دیدگی به ناحیه ی غشاء  مغز است می توان به ترشحات بی رنگ و شفاف اشاره کرد که از گوش خارج می شود.

درمان نشت مایع مغزی نخاعی

اولین و بهترین روش برای درمان این عارضه ، جراحی می باشد ، جراحی از روش های درمانی در ناحیه ی نشت مایع مغزی نخاعی است که از طریق دسترسی به مجاری بینی و گوش قابل انجام است، به این ترتیب پزشک قسمت هایی که دارای پارگی غشاء هستند را از طریق مجاری بینی و گوش خواهد بست. ممکن است با استفاده از آندوسکوپی سینوس پزشک برای تشخیص و درمان اقدام نماید .

درمان باید از طریق متخصص گوش، حلق و بینی انجام شود ، معمولا افراد تحت درمان بر اساس اتیولوژی یا عامل به وجود آورنده این اختلال تحت درمان خواهند بود، به طور کلی درمان هایی که برای نشت مایع مغزی-نخاعی تجویز می گردند، می تواند به دو صورت جراحی و یا دارویی در نظر گرفته شود. بعد از انجام آندوسکوپی و تعیین درمان از طریق جراحی ، این روش درمانی شامل یک الی دو هفته استراحت در منزل خواهد بود ، بیماران معمولاً تا حد ممکن در این دوره باید استراحت نسبی داشته باشند و از سرفه، عطسه و بلند کردن اجسام سنگین منع می شوند .


درمان جراحی معمولا بعد از بررسی و عدم دریافت نتیجه از روش های دارویی در نظر گرفته می شود ، این جراحی شامل برش های سطحی و اندوسکوپی خواهد بود که باید توسط جراح متخصص انجام شود . در طول جراحی مواد مخصوصی به منظور بسته نگه داشتن سوراخ های ایجاد شده در زیر جمجمه قرار داده می شود. این مواد پیوند دهنده استخوان جمجمه انواع مختلفی دارند که می توانند از بافت قسمتی از بدن برداشته شده و به قسمت مورد نظر اضافه شوند.درمان جراحی درتمام موارد خصوصا چنانچه بدنبال جراحی قبلی ایجاد شده باشد توصیه میشود مگر درابتدای ضربه مغزی از درمان محافظتی استفاده میشود اما دراین موارد نیز به محض احساس شکست درمان، بلافاصله درمان جراحی اندوسکوپی را انتخاب میکنیم.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مریم جالسی

متخصص گوش و حلق و بینی
دارای بورد تخصصی جراحی گوش، گلو، بینی، سر و گردن
فلوشیپ فوق تخصصی بینی و سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.