بهترین جراح پولیپ بینی را چگونه انتخاب کنیم؟

0 / 5. 0

۸ دقیقه

بهترین جراح پولیپ بینی را چگونه انتخاب کنیم؟

پولیپ بینی
آنچه می خوانید...

مجرای بینی و سینوس‌ها، پوشیده از ماده مخاطی برای مرطوب‌سازی هوای تنفسی هستند. اما گاهی مخاط ملتهب بینی بر اثر عفونت‌ها، التهابات آلرژیک، بزرگ شدن شاخک‌های بینی، سینوزیت، آلودگی و آلاینده‌های موجود در هوا و غیره، بافتی ژلاتینی مانند با شکلی شبیه به خوشه انگور و یا قطره اشک به صورت یک کیست غیرسرطانی به نام  پولیپ بینی  تشکیل می‌دهند.

هر گونه اختلال در ساختمان یا عملکرد بینی می تواند در نفس کشیدن ما مشکل ایجاد کند و تنفس نا درست سلامت بدن ما را به خطر می اندازد.پولیپ بینی از جمله عیوب بینی محسوب می شود که وجود آن در بینی باعث اختلال در تنفس راحت ما می شود.پولیپ بینی معمولا در دو نوع می باشد . یا پولیپ های آلرژیک است یعنی یک زمینه ی حساسیت وجود دارد . بدن نسبت به یک ماده ی خارجی عکس العمل  نشان می دهد و شروع به تحریک شدن می کند. یکی ازعوارض این حساسیت تبدیل به پولیپ بینی شدن است.

خانم با بینی گرفته

پولیپ های کوچک معمولا نشانه ای ندارند و مورد توجه قرار نمی گیرند، ولی پولیپ های بزرگ می توانند مجرای بینی را به طور کامل ببندند. اگرچه علت آن به روشنی مشخص نیست، معمولا در بیمارانی که سینوزیت حاد دارند، پولیپ بینی بیشتر دیده می شود.دراین افراد زمینه بیماری آسم یا میگرن های فصلی نیز وجود دارد.

ما در این مقاله قصد داریم در خصوص پولیپ بینی و جراحی آن اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم پس در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

پولیپ بینی چیست ؟

مجرای بینی و سینوس‌ها، پوشیده از ماده مخاطی برای مرطوب‌سازی هوای تنفسی هستند. اما گاهی مخاط ملتهب بینی بر اثر عفونت‌ها، التهابات آلرژیک، بزرگ شدن شاخک‌های بینی، سینوزیت، آلودگی و آلاینده‌های موجود در هوا و غیره، بافتی ژلاتینی مانند با شکلی شبیه به خوشه انگور و یا قطره اشک به صورت یک کیست غیرسرطانی تشکیل می‌دهند. پولیپ در واقع یک بیماری التهابی شایع سینوسی است که باعث گرفتگی بینی و اختلال در تنفس می شود. درصورت نادیده گرفتن این عارضه، به مرور زمان پولیپ بزرگ‌تر شده و ممکن است کل مجرای تنفسی را مسدود کند. درمان این عارضه توسط جراحی پولیپ بینی انجام می‌شود.

عوامل ایجاد کننده پولیپ بینی

برخلاف تصور عموم مردم، تشکیل پولیپ بینی ارتباطی با ژنتیک خانواده ندارد. در این مسئله، ژنتیک می‌تواند در بروز آلرژی‌ها دخالت داشته و آلرژی به وجود آمده نیز از عوامل تشکیل پولیپ در بینی باشد.

 • آلرژی‌ها
 • فیبروز کیستیک
 • سرماخوردگی‌های متعدد
 • عفونت‌های سینوسی مکرر
 • حساسیت به قرص آسپرین و سایر داروهای غیر استروئیدی
 • اختلالات تنفسی مانند آسم

علائم پولیپ بینی

هرچه سایز پولیپ بزرگ‌تر گردد، علائم بیشتر نمایان می‌شوند و روش درمان محدود به جراحی پولیپ بینی می‌شود. در بعضی موارد که پولیپ بینی هنوز کوچک است، علائمی احساس نمی‌شود.

 • آبریزش پشت حلق
 • سردرد و دردهای شدید پیشانی خصوصا هنگام خواب
 • احساس سنگینی وزن بر پیشانی
 • گرفتگی و کیپ‌بودن بینی
 • خروپف کردن
 • نفس کشیدن از دهان به طور ناخودآگاه

تفاوت گرفتگی و پولیپ بینی

همیشه علت گرفتگی بینی پولیپ نیست شما با مراجعه به پزشک متخصص می توانید از مشکل بینی خود با خبرشوید. پزشک متخصص با معاینه بالینی ساده می تواند تشخیص بدهد که شما پولیپ بینی دارید یا فقط درگیر یک تورم یا حساسیت در بینی شده اید.

روش‌های تشخیص پولیپ بینی 

اغلب روش های گوناگونی جهت تشخیص پولیپ بینی وجود دارد که بسته به شرایط فرد توسط پزشک توصیه می گردد. از جمله روش های تشخیصی پولیپ بینی عبارتند از:

آندوسکوپی

برای تشخیص پولیپ بینی از دستگاه آندوسکوپ بینی استفاده می‌کنند. آندوسکوپ بینی ذارای یک لوله باریک با لنز بزرگنمایی و نور است که پزشک را قادر ساخته، تا با این وسیله تمام مجرای بینی و سینوسی را بررسی و معاینه کند.

تصویربرداری

اگر پولیپ بینی در روش آندوسکوپی مشخص شد، حال باید برای کشف دقیق محل و اندازه پولیپ، تصویربرداری انجام شود.

تست آلرژی

گاهی علت تشکیل پولیپ‌ها آلرژی به داروهای غیر استروئیدی و یا آلرژی‌های مختلف است. در این روش سطح کوچکی از پوست فرد، خراش داده شده و مواد آلرژیک را بر روی آن ناحیه تست می‌کنند.

آزمایش فیبروز کیستیک

زمانی که کودکی دچار مشکل پولیپ بینی شود، پزشک ابتدا آزمایش فیبروز کیستیک را انجام می‌دهد. فیبروز کیستیک نوعی بیماری ژنتیکی است که روی غدد مخاطی، غدد عرق و غدد اشکی تاثیر گذاشته و باعث افزایش تشکیل این موارد خواهد شد. این آزمایش معمولا با تست عرق، انجام می‌شود.

پولیپ بینی در کودکان

تحقیقات نشان داده علت به وجود آمدن پولیپ بینی در کودکان، عفونت‌های باکتریایی و بیشتر از نوع التهابی هستند.

چه زمانی باید برای پولیپ به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فرد به مدت زمان یک الی دو هفته علائم ذکر شده را به صورت ممتد تجربه کرد و این علائم از بین نرفت، باید بلافاصله برای معاینه و بررسی روش درمانی به بهترین پزشک مراجعه کند. نباید وجود پولیپ بینی را مسئله کوچکی فرض کرد زیرا در بعضی موارد به سرعت مجرای تنفس شخص را مسدود و سردردهای بسیار شدیدی ایجاد می‌کند.

روش‌های درمان پولیپ

درصورتی که پولیپ بینی به حدی رسید که باعث مسدود شدن راه تنفس فرد شد، بیمار نیاز به جراحی بینی دارد. در هر صورت احتمال عود پولیپ پس از عمل جراحی بینی وجود دارد. البته درمان ضدآلرژی برای به عقب انداختن پیدایش پولیپ و یا کاهش از سرعت رشد آن موثر است.عمل جراحی پولیپ بینی، با دو صورت نیمه بیهوشی یا بی هوشی کامل قابل اجرا است. زمان عمل حدود ۲۰ دقیقه است. بیمار عمل شده همان روز می تواند به منزل بازگردد .مصرف آنتی بیوتیک به مدت ۱۰ روز پس از عمل جراحی و مصرف داروهای ضد آلرژی الزامیست.

برای درمان پولیپ، دو نوع روش دارویی و جراحی پولیپ بینی در نظر گرفته شده است.

روش درمان دارویی

در روش درمان با دارو، ابتدا برای کاهش کیپ‌بودن بینی، قطره و اسپری مخصوص و همچنین برای کاهش التهابات مجرای داخلی بینی، داروهای حاوی کورتون  تجویز می‌گردد. این روش درمانی معمولا بین یک الی دو هفته ادامه دارد تا بعد از معاینه مجدد، در صورت رضایت پزشک از روش درمان، داروها را قطع کند. توجه شود اگر بعد از گذشت مدت زمانی احساس شد که علائم بیماری دوباره افزایش یافته، سرخود داروهای قبلی را مصرف نکنید و حتما با پزشک در این زمینه مشورت فرمایید.

روش جراحی

در بعضی افراد پولیپ بینی با درمان دارویی، رفع نشده و در آن صورت بهترین پزشک متخصص، جراحی پولیپ بینی را تجویز خواهد کرد. جراحی پولیپ توسط دستگاه آندوسکوپ در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود. برای انجام این عمل از روش بی‌حسی،خواباندن و بیهوشی طبق انتخاب شخص بیمار، استفاده می‌کنند.

آیا جراحی همزمان پولیپ بینی با جراحی زیبایی بینی امکان‌پذیر است ؟

پاسخ این سوال مثبت است. افرادی که از مشکلات تنفسی ناشی از پولیپ بینی رنج برده و جراحی پولیپ بینی در پیش دارند و همچنین قصد دارند در آینده عمل زیبایی بینی ( رینوپلاستی ) انجام دهند، می‌توانند به طور همزمان از این دو عمل درمانی و زیبایی استفاده کنند و این امر هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. به اصطلاح ساده، با یک تیر دو نشان زده‌اند.

حین جراحی، ابتدا پزشک به وسیله آندوسکوپ مشکل تنفسی مراجعه‌کننده را رفع و بعد از آن به عمل زیبایی بینی می‌پردازد.

آیا پولیپ بینی بعد از جراحی برگشت‌پذیر است ؟

در موارد محدود و استثنایی ممکن است، بعضی افراد شاهد برگشت دوباره پولیپ بعد از جراحی باشند. معمولا در صورت برگشت دوباره با روش درمانی دارویی قابل برطرف کردن خواهند بود.

پولیپ بینی یک سرطان است ؟

خیر. پولیپ بینی یک کیست غیرسرطانی‌ست که از مخاط بینی و سینوس‌ها در اثر عفونت‌ها شکل می‌گیرد.

پولیپ بینی با روش طب سنتی درمان‌پذیر است ؟

خیر. امروزه روش‌های درمانی طب سنتی مورد استفاده خیلی از افراد واقع شده و به این درمان گیاهی اعتقاد ویژه دارند. اما در زمینه پولیپ بینی باید گفت: درمان‌های سنتی می‌توانند در کاهش التهابات و گرفتگی‌های مجرای بینی، به اندازه‌ای موثر واقع شوند اما به هیچ وجه روش قطعی برای رفع این عارضه نخواهند بود. به بیان ساده‌تر می‌توان گفت: درمان‌های طب سنتی به اندازه درمان‌های دارویی تاثیر‌گذارند. اما در نهایت شخص بعد از رفع التهابات نیازمند جراحی می‌باشد.

مراقبت‌های بعد از جراحی پولیپ بینی

 • مراقبت‌های بعد از جراحی پولیپ تقریبا شبیه به مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی بینی می‌باشد و تفاوت چندانی ندارند.
 • فرد بیمار ساعاتی بعد از جراحی پولیپ مرخص شده و تا پنج روز به استراحت نسبی نیاز دارد.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین، رفتن به باشگاه و استخر به مدت یک الی دو ماه اجتناب شود.
 • افراد سیگاری تا دو هفته بعد از جراحی پولیپ، از سیگارکشیدن بپرهیزند.
 • از قرارگرفتن در محیط آلوده و هوای مملو از گرد و غبار خودداری شود.
 • حمام‌رفتن به مدت یک هفته ممنوع است. در صورت لزوم فقط بدن شخص با آب غیر گرم در عرض دقایقی کوتاه شسته شود.
 • فرد باید بعد از جراحی پولیپ بینی به صورت نیمه نشسته بخوابد.

اشتراک گذاری مطلب:

دکتر مریم جالسی

متخصص گوش و حلق و بینی
دارای بورد تخصصی جراحی گوش، گلو، بینی، سر و گردن
فلوشیپ فوق تخصصی بینی و سینوس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.